Vraag:
dinsdag, 19 augustus 2003

Hallo, sinds enige tijd zit ik met het vervelende probleem sat ik s'nachts in mijn bed plas (ik ben 30). Vroeger heb ik hier nooit tot bijna nooit last van gehad. Af en toe ging het s'nachts weleens mis. Toen ik ouder werd (24) heb ik een periode van ongeveer 2 maanden gehad waarin ik regelmatig in bed plaste. Daarna kwam het incidenteel wel voor. Echter sinds een half jaar is het regelmatig raak. Ik ben hiermee bij de huisarts geweest. Ik heb een plaskalender bijgehouden, die heeft echter geen oorzaak opgeleverd. Ik probreer s'avonds geen koolzuurhoudende dranken meer te drinken en goed uit te plassen voor het slapen gaan. Dit helpt wel maar toch blijf ik er last van houden. Wat kan ik hier nog meer aan doen. Is het zinvol om incontinetieverband te gebruiken of is dit gevaarlijk. Ik heb weleens gehoord dat je hieraan kunt wennen.
Groet Sjak

Antwoord:
woensdag, 20 augustus 2003

Incontinentiemateriaal is geen oplossing en wanneer je eraan went om het te dragen heb je minder de drang om het probleem op te lossen. Je kunt het wel tijdelijk gebruiken tot je weet wat je eraan kunt doen of wanneer je ergens anders slaapt. Het is wel belangrijk om erachter te komen wat de reden is dat je nu in bed plast. Het kan zijn dat het slaappatroon is veranderd, waardoor je net niet meer wakker wordt van de signalen van de blaas. Er kunnen ook lichamelijke oorzaken aan ten groondslag liggen bijvoorbeeld obstipatie, urineweginfectie of afwijkingen aan de urinewegen, zoals een vernauwing. Gezien je leeftijd zou ik dat wel eerst door een specialist uit laten zoeken. Je hebt dan een verwijzing van de huisarts nodig. Daarnaast of daarna kun je eens porberen om een keer de wekker 's nachts te zetten om er een keer extra uit te gaan om te plassen. Je kunt ook met de huisarts bespreken of je een periode Desmopressine (Minrin) mag gebruiken om de urineproductie 's nachts te verminderen. Kortom even terug naar de huisarts. Veel succes.

met vriendelijek groet

Marianne Vijverberg
Bestuurslid KCB en incontinentietherapeute

Lees meer hierover

Terug naar het vragenforum
Stel zelf een vraag